BRANCHES

CPDM SUB SECTION OF: MID ATLANTIC
CPDM BRANCH OF : PRINCE GEORGE COUNTY

Post solicited Name and surnames REMARKS
01 President MESUE PAUL EBONTENE
02 Vice-president GEORGE ENONGENE
03 Secretary VERA ABANDA
04 Assistant Secretary MESUE NGUME A.
05 Treasurer CHARLES NTUNGWE
06 Assistant Treasurer MARIE NGWESE
07 Communication Officer MANGA EKITI
08 Training Officer CHRYS EATON BIBOM
09 Economic and Financial Affairs Officer MBU THERESIA
10 Social and Cultural Affairs Officer ALEXIS ESEH
11 Dispute Officer PETER EKINDE
12 Auditor DOMINIC MONAYONG
13 Adviser KANG AKIME

 

CPDM SUB SECTION OF: MID ATLANTIC
CPDM BRANCH OF: MONTGOMERY COUNTY

Post solicited Name and surnames  
01 President YVONNE FOGANG
02 Vice-president NJOH ELIE
03 Secretary ASSAM ASSAM EYONG
04 Assistant Secretary AGNES NJENGE
05 Treasurer DELPHINE TCHINGAMBU
06 Assistant Treasurer NYOBE BILILE
07 Communication Officer BONDAN BIBUM
08 Training Officer NDOME ANNETTE ANASTAZI
09 Economic and Financial Affairs Officer THIERRY NGASSA
10 Social and Cultural Affairs Officer EUGENIE MBONGO
11 Dispute Officer n°1 BABGA
12 Auditor IVON FAUGAN
13 Adviser VINCENT OSONG

 

CPDM SUB SECTION OF: MID ATLANTIC
CPDM BRANCH OF: BALTIMORE

Post solicited Name and surnames REMARKS
01 President SAMUA KUNGABA
02 Vice-president GILBERT LAYCHU
03 Secretary AMOS MABANG
04 Assistant Secretary HENRY TANWANI
05 Treasurer SALOME KIKI CHEM
06 Assistant Treasurer DERICK MIMBER
07 Communication Officer CARINE MIMBER
08 Training Officer COLLINS ANYE
09 Economic and Financial Affairs Officer PATRICK NJIOMONO
10 Social and Cultural Affairs Officer HELEN TANWANI
11 Dispute Officer LOVELINE SHEY
12 Auditor VINGA ADRIEN GEORGE
13 Adviser GERALDINE GIKE

 

CPDM SUB SECTION OF: MID ATLANTIC
CPDM BRANCH OF: WASHINSTON

Post solicited Name and surnames REMARKS
01 President JOSUE FEKWAR
02 Vice-president NGUINI CHARLY
03 Secretary HELENE ATEFACT
04 Assistant Secretary JEAN BAPTISTE JOINDJUI
05 Treasurer MBAH VERA
06 Assistant Treasurer AGNES PIERRE
07 Communication Officer GABRIEL ONANA
08 Training Officer NICOLAS MEKA
09 Economic and Financial Affairs Officer MARTIN TINONG
10 Social and Cultural Affairs Officer JEAN TZODA
11 Dispute Officer DJONKAM FELIX
12 Auditor ELVIS TCHAMBA
13 Adviser MENGUE DE BENJAMIN

 

CPDM SUB SECTION OF: MID ATLANTIC
CPDM BRANCH OF SILVER SPRING

Post Name  Remarks
01 President WILLIAM ABEGESAH
02 Vice-president BOBDGA EMMANUEL AYABA
03 Secretary BRIDJET TANYI
04 Assistant Secretary ROMEO NDOYACK
05 Treasurer MBENE SUSAN
06 Assistant Treasurer ALFRED NGUE PRENG
07 Communication Officer BEN NDIKUM
08 Training Officer RAPHAEL PADJI
09 Economic and Financial Affairs Officer FLORENCE KOUDRAU
10 Social and Cultural Affairs Officer GILLES TCHINGANBU
11 Dispute Officer JULIANA TCHENKWO
12 Auditor COLLETTE TUMENA
13 Adviser PAMELA KUMBAH

 

CPDM SUB SECTION OF: MID ATLANTIC
CPDM BRANCH OF HYATTSVILLE

POST NAME REMARKS
01 President MERA MARIE
02 Vice-president JEAN BONDIMA
03 Secretary PRINCE NJOYA
04 Assistant Secretary MARIE CHANTAL MBALLA
05 Treasurer CUNEGONDE EYENGA
06 Assistant Treasurer ANTOINE OWONA
07 Communication Officer ABRAHAM MENDO
08 Training Officer FRANCOISE EBENDENG
09 Economic and Financial Affairs Officer MINETTE ATYAM
10 Social and Cultural Affairs Officer CAROLE NNOMO ESSAME
11 Dispute Officer HENRIETTE AKAMBA AKONO
12 Auditor FRANCOIS ESSOMBA
13 Adviser SAMUEL EYAMBA

 

CPDM SUB-SECTION OF : EASTERN
CPDM BRANCH : NEWARK NEW JERSEY

Post solicited Name and surnames
01 President JOSEPH TAKOUEZIM
02 Vice-President BERTRAND TSANGUE
03 Secretary JESSICA KINGUE
04 Assistant – secretary DANIEL OWONO
05 Treasurer MIRELLE DONCHI
06 Assistant –treasurer NKONGO YANNICK
07 Communication officer GAELLE DONGFAKC
08 Training Officer MBIDA FRANCIS
09 Economic and Financial Affair Officer ATANGANA FELIX
10 Social and Cultural Affairs officer NOUROWO DANIELLE
11 Dispute Officer n°1 AUDREY JIOFACK
12 Auditor ZACK MICHAEL
13 Adviser ELOKAN HERVE
 

CPDM SUB-SECTION OF : EASTERN
CPDM BRANCH : NEW YORK 2

Post solicited Name and surnames REMARKS
01 President MFOUDOUOP MAMOUDA
02 Vice-President FIFEN JEAN MARTIAL
03 Secretary NZACHEN TITI
04 Assistant – secretary POUTOUOCHI OUMAROU
05 Treasurer NGUEFACK T. ALIX
06 Assistant –treasurer BONDIMAH MAWEUET
07 Communication officer ELELE DESIRE
08 Training Officer ADOUBIA SAMOU
09 Economic and Financial Affair Officer MVOUGO NGUILANG ALAIN ROBERT
10 Social and Cultural Affairs officer NDOMBO HENRI
11 Dispute Officer n°1 FEWOU MAHOMED
12 Auditor DONCHI MIREILLE
13 Adviser ZAKEM

 

CPDM SUB-SECTION OF: EASTERN
CPDM BRANCH OF: NEW YORK 3

Post solicited Name and surnames
01 President DONFANG CAROLINE
02 Vice-President NGOUANOM BARRUB
03 Secretary FOTSO ANNE MARIE
04 Assistant – secretary MBONCE FRANCISCO
05 Treasurer NOUBISSOI THOMAS
06 Assistant –treasurer MENYE OVOUNDO CHRISTINE
07 Communication officer MEKA SYLVIE
08 Training Officer ZOGO ACHILLE
09 Economic and Financial Affair Officer OWONA DANIEL
10 Social and Cultural Affairs officer NGOUMOU RENE
11 Dispute Officer n°1 EMILE KELLER
12 Auditor SAMOU EDWIGE
13 Adviser NOUILAN ALAIN

 

CPDM SUB-SECTION OF : EASTERN
CPDM BRANCH OF NEW JERSEY II

Post solicited Name and surnames    
1 President HENRI ASOBO
2 Vice-president REVED MEBUIN
3 Secretary FRIDA AGBOR
4 Assistant – secretary JOSEPH AWNDAGA
5 Treasurer DOREEN EBAI
6 Assistant Treasurer MORIICA NYANBOLI
7 Communication Officier DAVID TIMA
8 Training Officier EDWIN YANKAN
9 Economic and Financial Affairs Officer JOSEPH YAKUM
10 Social and Cultural Affairs Officer SAMUEL EBAI
11 Dispute Officer n°1 DIVINE NANGEH
12 Auditor JOSEPH AVIDEGA
13 Adviser MARGARET MBUH

 

CPDM SUB-SECTION OF: EASTERN
CPDM BRANCH OF: WESTCHESTER

POST NAME REMARKS
1 President NSIMA JEAN
2 Vice-president MENYE OVOUNDI
3 Secretary NGUILANG ALAIN
4 Assistant – secretary AFANA JUSTINE
5 Treasurer ETOUNDI EBODE
6 Assistant Treasurer FABRICE MOUMBE
7 Communication Officier JULES NOUBISSO
8 Training Officier MENYE OVOUNDI
9 Economic and Financial Affairs Officer NGUILANG ALAIN
10 Social and Cultural Affairs Officer HUBERT BOUDIMAH
11 Dispute Officer n°1 ENGILO LOUIS
12 Auditor JULES NOUBISSO
13 Adviser HENRI NDONBO

 

CPDM SUB-SECTION OF: EASTERN
CPDM BRANCH OF CLAY

POST NAME REMARKS
1 President JOSEPH BABWA
2 Vice-president BERTIN TEMFACK
3 Secretary ROGER MOMO
4 Assistant – secretary ANN MARIE TANABA
5 Treasurer AUGUSTIN DJIOGUE
6 Assistant Treasurer ESTHA NGABA
7 Communication Officier RAMOND FANAKA
8 Training Officier ATANGANA JOSEPH
9 Economic and Financial Affairs Officer NDOUMBE MARCEL
10 Social and Cultural Affairs Officer BIDIHE THERESSE
11 Dispute Officer n°1 EBENJE MARIE
12 Auditor DAGMES ANTRANETTE
13 Adviser EBENGE MARIE

 

CPDM SUB-SECTION OF: EASTERN
CPDM BRANCH OF: JERSEY CITY

Name Brandy Card number
1 President AGNES NZOMENE
2 Vice-president MUMPEN RENE
3 Secretary YANNICK NGOUIR
4 Assistant – secretary PARFAIT GUY
5 Treasurer NOUTIATOU NJIGHETINA
6 Assistant Treasurer CHRISTINE SAMOU
7 Communication Officier PATRICE NDJOMO
8 Training Officier MICHEALL HENRI MBONG
9 Economic and Financial Affairs Officer THERESE NTOUGA
10 Social and Cultural Affairs Officer JACQUE OUMBE
11 Dispute Officer n°1 FRANCIS KAMGA
12 Auditor MARGUERITE NTONGA
13 Adviser MARIE MEFA

 

CPDM SUB-SECTION OF: EASTERN
CPDM BRANCH OF: BRONX

Name NAME REMARKS
1 President DORIS TCHAMI
2 Vice-president FELICIA NGASSAM
3 Secretary ENYEGUE JEAN PIERRE
4 Assistant – secretary MONTHE SILAS
5 Treasurer SITA AMADOU
6 Assistant Treasurer LUC AKA’A
7 Communication Officier DANIEL MBENGUE
8 Training Officier NGOUGOURE ZANBOU
9 Economic and Financial Affairs Officer BIDIMA SOLANGE
10 Social and Cultural Affairs Officer NDAM SEIDOU
11 Dispute Officer NZIE AXAWOU
12 Auditor AUGUSTINE NONGAH
13 Adviser SANI LINDOU MOHAMADOU

 

CPDM SUB-SECTION OF : EASTERN
CPDM BRANCH OF: NEW YORK 4

Name NAME REMARKS
1 President BELLA SYPHILENE
2 Vice-president ESTHER JONES
3 Secretary FRANCIS KIMBE
4 Assistant – secretary DENIS TCHAGOU
5 Treasurer ROLAND PENE
6 Assistant Treasurer ALAIN LELE
7 Communication Officier JULIENNE ONWAY
8 Training Officier CELESTIN NGUABEUYE
9 Economic and Financial Affairs Officer SORELLE TCHIE
10 Social and Cultural Affairs Officer HAPPY JEAN LOUIS
11 Dispute Officer n°1 SEGES TCHOUZA
12 Auditor FRANCIS KAMGA
13 Adviser ADELINE PEGUEWOU

 

CPDM SUB-SECTION OF: EASTERN
CPDM BRANCH OF: NEW YORK 1

Post Name and surnames REMARKS
1 President NZACHEN DAVID
2 Vice-president MOISE KETCHACHAN
3 Secretary CHANTAL MALIEOG
4 Assistant – secretary QUINTA NFONOYIM
5 Treasurer TOBAIS
6 Assistant Treasurer KAMLO VIVIANE
7 Communication Officier SIABE Jacques Wounasi
8 Training Officier ROSY
9 Economic and Financial Affairs Officer GUINTER ENANE
10 Social and Cultural Affairs Officer CHRISTINE EKWALLA
11 Dispute Officer n°1 JEAN DIVINE BELL
12 Auditor NBENGUE DANIEL
13 Adviser ROBERT CHARLES

 

CPDM SUB-SECTION OF SOUTH EASTERN
CPDM BRANCH OF NORTH EASTERN

POST SOLICITED NAME AND SURNAMES SIGNATURE REMARKS(*)
1- President BINYU NDI
2- Vice-president BATE EYA ASUARLD
3- Secretary VICTOIRE METUAE
4- Assistant Secretary PAULINE EKANE
5- Treasurer COLETTE FORSAC
6- Assistant Treasurer MARTINA NKWANTA
7- Communication Officer EMADE NFORTORE
8- Training Officer MPEY BESSONS
9- Economic and Financial Affaires Officer EDITH NJINDO NKWINE
10- Social and Cultural Affairs Officer RDAND NJIEME
11- Dispute Officer n°1 VICRORIA AKIDE
12- Auditor BELTUS NTOPI
13- Adviser DOROTHY NANG E

 

CPDM SUB-SECTION OF   SOUTH EASTERN
CPDM BRANCH OF  ATLANTA CENTRAL 

POST SOLICITED NAME AND SURNAMES SIGNATURE REMARKS(*)
1- President WILFRIED NTYAME MEDJO
2- Vice-president JACK CHATTUAIS
3- Secretary PAULIN NONO
4- Assistant Secretary HORTENSE ANGOUANDE
5- Treasurer GUY FOUVO
6- Assistant Treasurer JOSEPH ABOUEM
7- Communication Officer SENGHOR TCHOUMBA
8- Training Officer CLAUDE PEM
9- Economic and Financial Affaires Officer CEDRIC KALAKUSA
10- Social and Cultural Affairs Officer BERTHE KOTTO
11- Dispute Officer n°1 SYLVAIN NEIM
12- Auditor LEDIN FOSSI
13- Adviser OKAFOR NUDE EZE

 

CPDM SUB SECTION OF  SOUTH EASTERN
CPDM BRANCH OF  NORCROSS

POST SOLICITED NAME AND SURNAMES SIGNATURE REMARKS(*)
1- President WILLIAM TANDONGFOR
2- Vice-president GEORGE NGWANID
3- Secretary LINDA MBUNWE
4- Assistant Secretary TANY EMMANUEL KETY
5- Treasurer CHRISTIANA OJONGNFONG
6- Assistant Treasurer ALOYSUIS NJOURIS
7- Communication Officer HELEN DJONGFONG
8- Training Officer EBAI ZABOT AYUK6ENON
9- Economic and Financial Affaires Officer ENEST YUFENYUY
10- Social and Cultural Affairs Officer PETRA LAFON NGORAN
11- Dispute Officer n°1 NGAH SANDRA NGAH
12- Auditor SANDRA PETER
13- Adviser OJONG ELIZABETH

 

CPDM SUB SECTION OF  SOUTH EASTERN
CPDM BRANCH OF  DORAVILLE

POST SOLICITED NAME AND SURNAMES SIGNATURE REMARKS(*)
1- President ZACHARIE PETCHOKOMANI
2- Vice-president JEAN CLAUDE TCHANA
3- Secretary GERMAINE TCHOUWOUO
4- Assistant Secretary CONTRSTANCE NGONGANG
5- Treasurer ALAIN BERTRAND TCHOUWOULO
6- Assistant Treasurer LUDOVIC KEMEGNE
7- Communication Officer NKOMBOU CHAMBERLAIN
8- Training Officer BENOIT NZOMBENG
9- Economic and Financial Affaires Officer AIMEE LAURE MOUDIO
10- Social and Cultural Affairs Officer GUILLAUME TOLALE
11- Dispute Officer n°1 RACHELLE POUNEPE
12- Auditor MARTINE TENE
13- Adviser ISAAC NDOUMBE KOUM

 

CPDM SUB SECTION OF SOUTH EASTERN
CPDM BRANCH OF GREENVILLE & HUNTSVILLE

POST SOLICITED NAME AND SURNAMES SIGNATURE REMARKS(*)
1- President REAL SGOUIMI
2- Vice-president ROLAND NGOUMI
3- Secretary AMY FOMO
4- Assistant Secretary REGINA DJENGUE
5- Treasurer HELENE BAYOUMBA
6- Assistant Treasurer ANNETTE BEUNDE
7- Communication Officer BEATRICE BOYO
8- Training Officer EKANE MBENG
9- Economic and Financial Affaires Officer KOKOE AHITE
10- Social and Cultural Affairs Officer SOLANGE MOTAEGET
11- Dispute Officer n°1 EBILE ACORF
12- Auditor BEN EKWALLA
13- Adviser VATOS FING

 

CPDM SUB SECTION OF: SOUTH CENTRAL
CPDM BRANCH OF: SOUTH WEST HOUSTON

Post solicited Name and surnames
01 President CHARLES NGEWA
02 Vice-president DIEUDONNE NJIKA
03 Secretary THIERET TCHOKONTE
04 Assistant – secretary SERGES YIMGA
05 Treasurer BLAISE PEDEHALAE
06 Assistant –trasurer TAN KOUAN ARIEL
07 Communication Officier ROBBY NKWAMYO
08 Training Officier EKANEY SOME
09 Economic and Financial Affairs Officer APPOLINAIRE OWANA
10 Social and Cultural Affairs Officer CHARLE TEMBENG
12 Dispute Officer n°1 JEAN LEON BOYOMO
13 Auditor BRICE MYBAMEG

 

CPDM SUB SECTION OF: SOUTH CENTRAL
CPDM BRANCH OF: HOUSTON CENTRAL

Post solicited Name and surnames
01 President LOBE HADISON
02 Vice-president PASCAL BIDJOKO
03 Secretary IVO NGASSA
04 Assistant – secretary SIMON WANGO
05 Treasurer PIERRE LEMALE
06 Assistant –trasurer NGNATIOUS DOH
07 Communication Officier EDEBEZA TCALAJI
08 Training Officier EVELYN NKI
09 Economic and Financial Affairs Officer NJIKA MINFOR
10 Social and Cultural Affairs Officer NGOLE PAULINE
11 Dispute Officer n°1 NYDA BEK
12 Auditor HUGUETTE BASSANG
13 Adviser NRUNSI CLAUDE

 

CPDM SUB SECTION OF: SOUTH CENTRAL

CPDM BRANCH OF: GREATER HOUSTON

Post solicited Name and surnames
01 President DESIRE EYONG
02 Vice-president JEAN SIMON
03 Secretary DIOH VICTOR
04 Assistant – secretary JOHN BATE
05 Treasurer FAITH BATE
06 Assistant –trasurer JOHN GWANANJI
07 Communication Officier JOSEPH KOMETA
08 Training Officier JACKSON NJOKA
09 Economic and Financial Affairs Officer LINDA YAYA
10 Social and Cultural Affairs Officer TAMFOR JERRY
11 Dispute Officer n°1 LOLO ERICA
12 Auditor DANIEL MAYAH
13 Adviser EUGENE NGALLE

 

CPDM SUB SECTION OF: SOUTH CENTRAL

CPDM BRANCH OF: HOUSTON FORTBEND

Post solicited Name and surnames
01 President JAMES DESIRE ENGON
02 Vice-president MICHEL BOGOMO
03 Secretary BEKALAMIN NKEM
04 Assistant – secretary ARISTIDE NDEMKE
05 Treasurer ROLL POLL MICKEL
06 Assistant –trasurer MARY DINKA
07 Communication Officier HISTAIRE JOEL
08 Training Officier JOSEH NDJOCK
09 Economic and Financial Affairs Officer CHO MANGWA
10 Social and Cultural Affairs Officer SIMON ACHIVI ACHU
11 Dispute Officer n°1 JUDITH REYECKY
12 Auditor JEAN DANIEL BASSONG
13 Adviser GERARD KIDD 2

 

CPDM SUB SECTION OF: SOUTH CENTRAL
CPDM BRANCH OF: DALLAS

Post solicited Name and surnames
01 President EMMANUEL TAMFU
02 Vice-president AUGUSTINE FOMBOU
03 Secretary JOHN SHEY
04 Assistant – secretary THERESA TIPANG
05 Treasurer RUDOLF ESAMABE
06 Assistant –trasurer CHRISTIANA BODY
07 Communication Officier AKWO MOLIKA
08 Training Officier CATHERINE ELIANE
09 Economic and Financial Affairs Officer NDONGO SERGES
10 Social and Cultural Affairs Officer GERTRUDE ELANGA
11 Dispute Officer n°1 EVINA YANNICK
12 Commissaire aux comptes EMMANUEL NKOULOU
13 Conseillère NOA MBAMA JOSEPH